Tutankhamun

2016
0.0(0)

Tutankhamun ya da diğer ismiyle Tutankamon Antik Mısır tarihinin yaptıklarıyla pek iz bırakan firavunlarından birisi olmasa da kuşkusuz günümüzün yüzü ve ismi en tanınmış firavunlarından birisi. Bunun başlıca nedeni de elbette mezarının keşfedilmesiyle gelen popülaritesinin ve mezarın sahip olduğu iddia edilen lanetle ilgili tartışmaların hala devam etmesi


Laneti şimdilik bir kenarda dursun, biz mezar kısmına odaklanalım. M.Ö. 1332-M.Ö. 1323 yılları arasında hüküm süren Tutankhamun’un mezarı arkeolojik açıdan uzun zaman önce değil, 1922 yılında Mısır’ın Krallar Vadisi bölgesinde keşfedildi. Firavun’un ölümünden 3245 yıl sonra yani…


İşte ITV de bu keşfin hikayesini mini dizi yaptı. Ekim ekranına dahil olan Tutankhamun, dört bölümlük yayın hayatının sonuna gelerek hikayesini de bitirdi.

Keşfe kadar Mısır’ın unutulmuş firavunlarından birisi olan Tutankhamun’un mezarı arkeolog Howard Carter (Max Irons) tarafından keşfedilmiştir. Birçok meslektaşı tarafından imkansız ve umutsuz vaka olarak görülen bir işe gönül veren Carter’ın yaptığı kazıyı ise dönemin zengin isimlerinden Lord Carnarvon (Sam Neill) üstlenmiştir. Dizi, hikayesini 1905 yılından başlatarak ilerliyor ve ikilinin tanışmasıyla girişi yapıyoruz.


Ancak on yedi yıl boyunca yapılan bir kazının hikayesi yok elimizde. Araya giren ve bütün dünyayı etkileyen bir I. Dünya Savaşı var, o da haliyle kazıyı vuruyor. Dört bölüm boyunca yaşanan zaman atlamaları da cabası. Aynı zamanda Lord Carnarvon’un kazıya eşlik eden kızı Leydi Evelyn’in (Amy Wren) de dahil olduğu karakterler arası ilişkiler de dizide kendisine yer buluyor.


Bir noktadan itibaren de mezarın keşfinin ardından yaşananlara geçiş yapıyoruz. Misal o dönemdeki Mısır bürokrasisi bana göre insana cinnet getirmelikti.

  • Yapım yılı2016
  • ÜlkeGB
  • Sezonlar1
  • Bölümler4
  • Favoriler1
  • Imdb puanı7.2

Oyuncular Tümü (17)

Sezonlar

Yorumlar