American Horror Story

2011-
10.0(1)

American Horror Story, Ryan Murphy ile Brad Falchuk tarafından yaratılan Amerikan korku-drama televizyon dizisidir. Antoloji serisi olarak tanımlanan American Horror Story'in her sezonu, farklı bir dizi karakter, mekâna ve "başı, ortası ve sonu" olan bir öyküye sahip olan bağımsız bir mini dizi olarak tasarlandı. İlk sezon günümüzde geçmektedir ve restore edilmiş bir konağa taşınan ve evde, evin eski sakinlerinin hayaletlerinin olduğundan bihaber olan Harmon ailesinin öyküsünü ele almaktadır. American Horror Story: Asylum adıyla yayınlanan ikinci sezon, 1964 yılında geçmektedir ve bu sezonda, doktorlar, hastalar ile cezai ehliyeti olmayanlar için bir tesis tutan rahibelerin öyküleri ele alınmaktadır. Üçüncü sezon American Horror Story: Coven adıyla yayınlanırken teması cadılar ve büyücülük üzerineydi. Dördüncü sezon American Horror Story: Freak Show, 1952'lerin Florida'sındaki bir 'ucube gösterisini konu aldı. Beşinci sezon American Horror Story: Hotel ise Hotel Cortez adındaki bir mekanı ve yaşayanların ilişkilerini konu aldı. Altıncı sezon American Horror Story: Roanoke'da dizi alışılmışın dışına çıkarak temasını belgesele çevirdi ve bir evde geçen paranormal olayları işledi.


Dizi, Amerika Birleşik Devletleri'nde, kablolu televizyon kanalı FX'te yayınlanmaktadır. İlk sezonun prömiyeri 5 Ekim 2011 tarihinde yapıldı ve 21 Aralık 2011 tarihinde sona erdi. İkinci sezon ise 17 Ekim 2012 tarihinde başladı. Üçüncü sezon 9 Ekim 2013'de, dördüncü sezon 8 Ekim 2014 tarihinde ve beşinci sezon ise 7 Ekim 2015 tarihinde yayınlanmaya başladı. Altıncı sezon ise 14 Eylül 2016'da yayınlanmaya başladı.


American Horror Story, televizyon eleştirmenleri ile hayranları tarafından oldukça iyi eleştiriler aldı. Özellikle Jessica Lange olmak üzere oyuncu kadrosu çoğunlukla övgü aldı.

  • Yapım yılı2011
  • ÜlkeUS
  • Sezonlar7
  • Bölümler84
  • Favoriler2
  • Imdb puanı8.1

Oyuncular Tümü (9)

Yorumlar